bilgi@yaseminaydogdu.com.tr

Ahmet Yasevi Cad. Elmalı Sok. No:10/3 Kat:2 Ataşehir / İSTANBUL

HİPNOZUN TARİHÇESİ

“İnancınızı ve güveninizi kaybederseniz, hiçbir şey elde edemezsiniz. İnancınızın konusu gerçek veya hayali olsa da aynı sonucu elde edersiniz.” Paracelsus (1493-1541)

Paracelsus, manyetik alanların insan organizması üzerindeki etkilerini inceliyordu. Manyetik alanların etkisi konusu Franz Anton Mesmer’i (1734-1815) etkiledi ve Animal Manyetizma teorisini ortaya çıkardı. İşte bu teori hipnozun başlangıcıdır. Mesmer’e göre her vücut, kuvvet dalgaları yaymakta ve manyetik fluidum adlı bu enerji başka insanlara da aktarabilmektedir. Ancak rahatsızlıklar, söz konusu yayını bozmaktadır. Direkt olarak veya çok yakından deri üzeri sıvazlanarak bu ışınım etkilenebilmekte ve iyileşme sağlanabilmektedir. Araştırmalarının başında manyetik metaller kullanan Mesmer, daha sonra mıknatıs kullanımını bırakmıştır. Mesmer, animal manyetizmanın mıknatısın manyetilk alanlarıyla aynı şey değil, çok daha farklı bir olgu olduğunu keşfetmiştir. Böylece telkinin yolu açılmıştır.

Daha sonra Sigmund Freud’un (1856-1939) psikoanalitik okulundan gelenler, aralıklarla bugüne kadar devam eden birçok hipnoz teorisi geliştirmişlerdir.

Bilim adamı Iwan Pawlow (1849-1936) hipnozu ‘hayatını devam ettirme içgüdüsü’nün bir sonucu olarak yorumlamıştır. Pawlow’un düşünceleri yeni araştırmalar için fikir kaynağı olmuştur.

HEMEN ONLİNE RANDEVU TALEP EDİN

İster tek form ile randevunuzu planlayın, ister fiyat alın, isterseniz de sorularınızı sorun