bilgi@yaseminaydogdu.com.tr

Ahmet Yasevi Cad. Elmalı Sok. No:10/3 Kat:2 Ataşehir / İSTANBUL

HİPNOTERAPİ VE ERTELEME SORUNU

Erteleme sorunu, yapılacak olan işlere başlamayı ya da başlanan işi bitirmeyi ertelemektir.

Bu sorunun belli başlı nedenleri; mükemmeliyetçilik, motivasyon eksikliği, kaygı, kişiye uygun olmayan proje, ödev, iş seçimi, başarısız olma düşüncesi, gerçekleştirilemeyecek hedefler belirlemek, iş nedeniyle yorgun olmak, karar verme konusunda sıkıntı yaşamak, belirsiz hedeflere sahip olmak ve işleri aynı anda kısa sürede yapma isteğidir.

Ertelemeyi alışkanlık hala getiren bireyler, hayatın her alanında bir şeyleri ertelerler. Örneğin; spor yapmayı, ders çalışmayı, kilo vermeyi.

Erteleme sorunu, yaşanan olumsuz duygular sonucu yapılan bir kaçınma davranışıdır. Çoğunlukla otoriter ve mükemmeliyetçi anne ve babaların çocuklarında görülür. Birey bir işin en iyisini yapabilmek için erteleyebilir.

Birey bir işe başlamadan önce “bunu daha sonra yaparım” der, önemli bir işi yapmaya başladığında hemen mola verir, önemli bir işe başlamak için doğru zaman ve doğru ruh halinin olması gerektiğini düşünür, işlerini son dakikada yetiştirir.

Erteleyerek hiçbir şey yapmamak ya da önemli olmayan işleri yaparak vakit geçirmek, başlıca yapılması gereken işlerin birikmesine neden olur. Erteleme sürekli tekrarlandığında ise alışkanlık haline gelecektir.

Hipnoterapi ile bireyin çocukluğunda ya da sonraki dönemlerinde erteleme sorununa sebep olan durumlar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. Bireyin geçmişine dair her hangi bir durum bulunmuyorsa, erteleme sorunu telkinlerle çözümlenir.

HEMEN ONLİNE RANDEVU TALEP EDİN

İster tek form ile randevunuzu planlayın, ister fiyat alın, isterseniz de sorularınızı sorun